Bronşların Dolması Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Bronşların Dolması Belirtileri ve Tedavisi

Bronşların Dolması, Bronşların doğuştan veya sonradan dönüşsüz biçimde genişlemesidir. Kronik bronşit bu gelişmenin başlıca sorumluları arasında yer almaktadır. Bronşektazi zaman içerisinde genişlemeye başlayan akciğerlerin içerisine mukus dolması ve bu nedenden dolayı akciğerlerin tıkanmasıdır. Bronşektazi rahatsızlığı, yaradılıştan veya sonradan deriye dönülemeyen bir şekilde akciğerlere ambiyans taşıyan ve akciğerdeki havayı da dışarı atan bronşların dolmasına ve zaman içinde esneyen bronşlara mukus ve apse dolmasından sebepli bir sorun oluşur. Bronşlar, solunum yolunun bifurkasyondan itibaren iki ana bronşa ayrılıp akciğerlere giren kısımdır. Akciğerin bu giriş bölümüne hilus denir. Akciğer sinirleri ve damarları da buradan girer ve çıkar. Sağ ana bronş, dikey olarak akciğerlere girerken, sol ana bronş yataya yakın olacak bir eğimle akciğere girer. Ayrıca sağ ana bronş sol ana bronşa göre daha kalın ve kısadır. Bu nedenle solukla girerken, sol ana bronş yataya yakın olacak bir mikroorganizmalarının sağ ana bronşa girmesiyle bronşların dolması, olasılığı daha fazla artmaktadır.

Bronşların Dolmasının Belirtileri Nelerdir?

Bronşların dolmasının yaygınlaşması, akciğerin işlevsel dokusunda eksilme olacağından solunumu zorlaştırır. Başlıca belirtileri öksürük ve balgamdır. Bu durum her zaman birlikte kendini gösterir. Öksürüğün kuru olmasına çok seyrek rastlanır. Hastada daha çok sabahları uyanır uyanmaz öksürük nöbetine yakalanır ve bunun neticesinde aşırı miktarlara oluşan balgam, akıtır. Akıtılan balgam gece boyunca dolmuş bronşlarda birikmiş salgılarıdır. Öksürük kriziyle beraber balgam akıtma vücudun değiştiği andan itibaren görülür. Hasta sonunda bronş ağacını öksürerek temizlemek için en uygunu sabahları bir tarafa eğilince balgam akıtmak, bazen de nefes kokusuna ve parmaklarda kalınlaşma neticesinde görülmektedir.

Bronşların Dolması Neden Olur?

Nedenleri arasında bebeklikten ortaya çıkmış bronşların genişlemeleri kalıtsal doğumdur. Bronş duvarının esnekliğini ve desteğini sağlayan etkenlerinde yetersiz sonuç verdiği, bronşlar doğumdan itibaren başlaması ile devamlı geniş kalmasıdır. Esasen bronşektaziler de aynı yetersizliği gösterir. Edinilen bronşektaziler, çoğu bozukluklarda birlikte rol oynar. Kronik bronş iltihapları esnasında gelişen olaylar bronşun esnekliği ve direncini artırması, bronş duvarının çökmesine neden olmaktadır. Bronşların etrafındaki dokularda veya bağdokusundaki artış nedeniyle gelişen süreçler de bronş duvarı etrafa doğru çekilerek bronşun dolmasına neden olmaktadır.

Bronşların Dolmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bronşların genişlemesiyle dar bir alanda veya akciğerin bir lobunda ise bu bölge cerrahi müdahaleyle alınabilir. Cerrahi müdahale dışında salgıların boşaltılması ile enfeksiyon odaklarının antibiyotikle kurutulmasında yardımcı olur. Dolan bronşları boşaltmak için önce akciğer filminde hangi bronşların genişlediği araştırılır. Daha sonra hastaya bu bölgede en rahat boşaltacak duruş biçimi sunulur. Aynı zamanda balgam söktürücü ve balgam yumuşatıcı ilaçlarla da söktürülür. İçilerek kullanılanların yanında aerosol şeklinde püskürtülüp veya doğrudan bronşlara gönderilen antibiyotiklerle enfeksiyon odaklarına karşı yaygın olmasıyla uygulanmaktadır. Uzun süreli kullanılırsa gerektiğinde antibiyotiklerin, gereksinimi ile balgam incelenmesi yapılarak neticelenecek durumlara göre seçilmesi daha makbulü olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

nurgül

26 Nisan 2024 Cuma

rahat nefes alamıyorum sürekli balgam geliyo napmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nurgül hanım,

Yaşadığınız nefes darlığı ve balgam sorunu ciddi olabilir ve mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Öncelikle bir doktora başvurarak detaylı bir muayene ve gerekiyorsa tetkikler yaptırmanızı öneririm. Doktorunuzun önereceği tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Yümni

Aşırı alkol ve sigara kullanımı durumu bronşların dolmasına yol açabilir. Bununla birlikte enfeksiyonel sorunlardan kaynaklı olarak ya da tüketmiş olduğunuz gıdalar bu durumu tetikleyebilir. Bunun için beslenmenize dikkat etmeniz ve bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Sorunun devam etmesi halinde mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Popüler İçerikler

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik Bronşit Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Bronşit Başlangıcı

Bronşit Başlangıcı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik Bronşit Belirtileri

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi