Bronşit Bitkisel Tedavi
20 Haziran 2024

Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde bronşiti kolayca önleyebilir ve hastalığı hafifletebilirsiniz. Bronşların virüslerden ve bakterilerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşan bronşit hastalığı için birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Bronşit hastalığı için doktorlar birçok ilaç önermektedir. Bunun yanı sıra, evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel kürler sayesinde bu hastalığı hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz. Bronşite yakalandığınızda bolca sıvı tüketmeniz ve dinlenmeniz, hastalığın seyri açısından büyük önem taşımaktadır. Bronşit tedavi sürecinde sigara içmekten mutlaka uzak durmanız gerekiyor.

Bronşite İyi Gelen Bitkiler
 • Okaliptüs: Okaliptüs, etkili bir balgam söktürücüdür. Okaliptüs buharı öksürüğe çok iyi gelirken, balgam söktürücü özelliği de bu hastalık için oldukça faydalıdır. Okaliptüs ağız yoluyla alınabileceği gibi, bitki çayı olarak da hazırlanarak içilebilir. Okaliptüsün antiseptik etkisi bronşit için fayda sağlar ve boğazı ferahlatır.
 • Sarımsak: Bronşit bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi de bolca sarımsak tüketmektir. Sarımsak, bronşite iyi gelen antiviral ve antibakteriyel kimyasallar içermektedir. Bronşite karşı bolca sarımsak tüketmekte fayda vardır.
 • Duvar Sarmaşığı Yaprağı: Duvar sarmaşığı yaprağını taze ya da kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Fazlasının ishal, bulantı ve kusmaya neden olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Isırgan Otu: Isırgan, bronşite karşı fayda sağlayan en önemli bitkilerden biridir. Isırgan kökü ya da suyunu bal ve şekerle karıştırarak tüketmek, bronşite olduğu kadar astıma da çok faydalıdır. Yaprakları da çay yapılarak içildiğinde bronşite karşı en iyi çözüm yollarından biridir.
 • Ayrık Otu: Ayrık otu, bronşit bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Uzun yıllardan beri solunum yolu rahatsızlıklarında ve enfeksiyonlarda kullanılan bir bitkidir. Ayrıca içerdiği E vitamini nedeniyle de solunum yolları iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Karaturp Kökü: Bronşit tedavisinde karaturp kökünden taze hazırlanmış suyu kullanılmaktadır. Karaturp önce soyularak doğranır ya da rendelenir ve suyu çıkarılarak içilir. Günde bir fincan içilmesi yeterli olacaktır. Suyunu sıkarak birkaç saat buzdolabında bekletip ardından içine şeker karıştırarak içebilirsiniz.
 • Su Teresi Otu: Kuru su teresi otunun üzerine bir bardak kaynar su dökerek içmeniz bronşite karşı oldukça faydalıdır. 2 gram kuru su teresi otu ile bir bardak suyu demleyip bir süre bekletip içebilirsiniz. Yemeklerden sonra birer bardak içmeniz faydalı olacaktır.
 • Ihlamur Çiçeği: Bronşit tedavisinde kullanılan ve balgam çıkarmaya fayda sağlayan bitkilerden biri de ıhlamur çiçeğidir. Bir tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği bir bardak kaynar suda demlenerek biraz bekledikten sonra içilir. Günde birkaç kez içebileceğiniz bu kür sayesinde balgam çıkarmayı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Rezene: Bir tatlı kaşığı rezenenin üzerine bir bardak kaynar su dökerek 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra kürü içebilirsiniz. Günde birkaç kez içebileceğiniz rezene çayı sayesinde balgamlı öksürüğe fayda sağlayabilirsiniz.
 • Soğan: Bronşite karşı fayda bulabileceğiniz bronşit bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de kuru soğandır. Kuru soğanı kabuklarıyla birlikte kaynatarak suyunu içebilirsiniz.
 • Melisa Otu: Melisa otu, oğul otu ve balı karıştırarak macun haline getirip bronşite karşı tüketebilirsiniz. Hazırlayacağınız kür, bronşitte nefes darlığı çeken hastalar için oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • İngiliz Muzu: İngiliz muzu kurutulmuş olarak bir tatlı kaşığını kaynar suya katarak demleyin ve soğuyana kadar bekledikten sonra için. Bronşite iyi gelen bitkilerden en önemlileri arasında yer almaktadır.

Bronşit; nefes darlığı, balgam, öksürük ve halsizlik ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kürlerin yanı sıra temiz havaya ve dinlenmeye çok önem vermeniz gerekmektedir. Yukarıda önerdiğimiz kürler sayesinde de bronşite fayda sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik Bronşit Tedavisi

Alerjik Bronşit Tedavisi

Alerjik Bronşit Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Nedir?

Alerjik Bronşit Belirtileri

Alerjik Bronşit Belirtileri

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Belirtileri ve Tedavisi