Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer, Bronşit akciğerde soluk alma hava yollarının iltihaplanması, broşiolit ise yine akciğerde bronşiol adı verilen küçük hava keseciklerinin iltihaplanmasıdır. Bu bronş kanallarının iç yüzeyleri zarlarla kaplı olup bu zarların iltihap kapması halinde bronşit adı verilen alt solunum yolu hastalığı oluşmaktadır. Şayet bebeğiniz üç aydan daha küçükse, onu soğuk algınlığından korumanın en iyi yolu bu rahatsızlığı taşıyanlardan uzak tutmak olacaktır. Bu, özellikle soğuk algınlığı virüsünün yoğun bir sirkülasyonda olduğu kış aylarındaki en doğru korunma yöntemidir. Yetişkin bir insanda ya da büyük bir çocukta hafif geçen soğuk algınlıkları, bebeklerde çok daha ciddi bir şekilde yaşanabilir. Yani çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü olmadığı için bu yaş grubunda hastalık çok daha ağır seyretmektedir. Şayet bebeğiniz üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmışsa, düzenli olarak doktora gitmenize gerek yoktur. Ancak bebeğiniz üç aylık veya daha küçük ise hastalığın ilk belirtisinde hemen doktora haber vermek gerekir. Genç bir bebekte, belirtiler yanıltıcı olabilir ve geç müdahalede bronşit ve zatürre gibi ağır hastalıklara dönüştürebilir.


Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer?

  • Bebeğin bol sıvı almasını sağlayın.
  • Odasını havalandırın, asla odasında sigara içmeyin.
  • Terlemesine engel olun, terlemişse üstünü mutlaka değiştirin.
  • Balgamı için balgam giderici şuruplar verin.
  • Nefesinin açılması için odasında buhar makinesi kullanılabilir.

Bebeklerde Bronşit Hastalığından Nasıl Korumalıdır?


Öksürük ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı için uygun preparatlar, doktor onayı olmadan kesinlikle 3 yaş altındaki çocuklara kullanılmamaktadır. Öksürük, alt solunum yollarının balgamdan temizlenmesini sağlayan koruyucu bir mekanizmadır ve genellikle öksürüğü önlemek için bir sebep yoktur. Şayet bebeğiniz burun tıkanıklığından dolayı beslenme sorunları yaşıyorsa, plastik bir burun aspiratörü ile burnu temizlenir. İlk önce aspiratörün kauçuk pompasını sıkın ve hafif bir şekilde aspiratörün kauçuk pompasını sıkın ve hafif bir şekilde aspiratörün ucunu burun deliklerinden birinin içine yapıştırılır ve sonra yavaşça pompa serbest bırakılır. Bu küçük miktarda emme, tıkanık olan burundaki sümüğü burundan çıkaracak, bebeğinizin tekrar nefes almasını ve beslenmesini sağlayacaktır. Bu teknik bebeğinizin ilk 6 ayında iş görecektir, fakat çocuğunuz büyüdükçe, sizin bu yöntemi kullanmanıza engel olmaya çalışacak ve işinizi zorlaştıracaktır.


Bebeklerde Bronşitin İlerlememesi İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  • Bebeğinizin geçirdiği soğuk algınlığı, üşütme gibi rahatsızlıkların tedavisini geciktirmeden başlanması
  • Beslenmesine dikkat edilmeli, iyi bir beslenme hastalığı hafif seyrettirecektir.
  • Anne sütü içen bebekler bronşiti daha hafif atlatmaktadırlar.
  • Mikropların bebeğinize bulaşmaması konusunda hassas olmak, salgın durumlarda bebeğinizi dışarı çıkarmamak
  • Yattığı odanın temizliğine dikkat etmek, tozlu ve dumanlı olması bronşiti artıran bir nedendir.

Bebeklerde Bronşit Tedavisi ve Bronşit İçin Şifalı Bitkiler

Bir tutam hatmi çiçeği kaynamakta olan süte atılır. Beş on dakika kısık ateşte kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılarak ılık olarak içilir.

Öksürük otu bronşit hastalığında etkili bir ilaçtır. Akut ve kronik bronşite iyi gelir. Ayrıca nezle ve gribe iyi gelen şifalı bir bitkidir.

Bronşitte bir başka şifalı bitki ise ebegümecidir. 1 bardak kaynar suyun içine 5-6 gr kadar ufalanmış ebegümeci konulduktan sonra 10 dakika kadar bekletilir ve günde bu edilen çaydan 2-3 bardak içilir.

Isırgan Otu, ısırgan otunun yapraklarını ve suyunu bal ile şekerle karıştırılır, bronşit ve astım hastalıklarına karşı bir kalkan vazifesi görecektir.

Sarımsak, bronşit, astım gibi hastalıklara karşı bir zırh olacağı gibi gribe ve soğuk algınlığına karşı da önemli bir silah olacaktır.

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer Yorumları

soru

Cagla adiguzel

13 Ocak 2018 Cumartesi

5 aylik bebegime bronsit tanisi kondu.tedavisi icin bitkisel oneriler buldum ama gelnelde bal iceriklik 1 yas oncesinde bal verilmedigi icin tedirgin oldum ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Refakat

10 Ağustos 2018 Cuma

Bal içerikli gıdalar 1 yaşından önce bebeklerde zehirlenmeye neden olabilir. Onun yerine sabahları bebeğinize 1 kaşık pekmez verebilirsiniz. Pekmez bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kokulu temizlik ürünlerini bebeğin odasında kullanmayın. Tüylü oyuncakları uzak tutun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astım Bronşit Belirtileri

Astım Bronşit Belirtileri

Bronşit Başlangıcı

Bronşit Başlangıcı

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Editörün Seçtiği

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Bronşit Belirtileri

Alerjik Bronşit Belirtileri

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?