Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde bronşit, bebeklerde 0-2 yaş arasında en fazla rastlanan rahatsızlıklardan biri bronşittir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında bronşite yakalanan bebeklerin ciğerlerinde olan hava kanalları tam olarak gelişmemiş olduğundan daha kolay iltihaplanır. Bronşit ciğerlerde olan büyük hava yollarındaki bronşların iltihaplanmasıdır. Viral enfeksiyonlar nedeniyle ciğerlerdeki hava yolları şişer ve mukus meydana gelir. Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olan bebeklerin bronşit olması hayati tehlike taşıyan bir durumdur. Burada anne ve babalara düşen görev çocuklarını soğuk hava şartlarından, kirli ortamlardan korumak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek olmalıdır.

Bebeklerde bronşit belirtileri nelerdir?

Hava yollarında biriken mukus, havanın akciğerlerdeki akışını zorlaştırır. RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs)'nin neden olduğu rahatsızlığa, ani ısı değişimleri, nem, soğuk, ev tozları, kirli hava, polenler ve çiçek tozları da tetikleyici olabilir. Öksürük, soğuk algınlığı, burun akması, hapşırma, iştahsızlık ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteren rahatsızlık son derece tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Hafif rahatsızlıklarda oluşan bu belirtiler 3-5 günde etkisini kaybedebilir. Ancak bazı durumlarda 2 günde öksürüğün ağırlaştığı ve nefeste hırıltı geliştiği izlenebilir. İki aylıktan daha küçük olan bebeklerde solunum zorluğu olması nedeniyle ağız çevresinde ve tırnak çevresinde morarma oluşabilir. Bu durumda bebeklerin acil olarak hastaneye götürülmesi gerekir. Rahatsızlık orta derecede seyrediyorsa, bebeğin susuz kalmasının önlenmesi gerekir. Bol miktarda sıvı almalarını sağlayarak, rahatlamalarına katkı sağlamalısınız.

Bebekleri bronşitten korumak için alınabilecek önlemler nedir?
  • Bebeklerin rüzgârdan korunması gerekir. Özellikle terli olduklarında çok çabuk üşütebilirler.
  • Sonbahardaki ani hava değişimleri nedeniyle kış, bahar ve yaz giysileri her zaman bir arada olmalıdır. Giyimlerine dikkat edilmelidir. Her zaman iki kat giyinmeleri sağlanmalı ve gerektiği ortamlarda fazla giysiler çıkarılmalıdır. Ebeveynler her zaman yanlarında koton hırka, ince battaniye bulundurmalıdır.
  • Mevsimlerde yaygın olan üst solunum hastalıklarından korunmaları gerekir. Soğuk havanın vücut dirençlerini düşürmesi nedeniyle, bulaşıcı hastalıklara daha fazla yakalanabilirler.
  • Bebekler ek gıdalar alıyorsa taze sebze ve meyve yemelerine dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besinler tercih edilmelidir. Kansızlık oluşumunun bağışıklık sistemini zayıflatacağından, besinlerin seçimine önem verilmelidir. Özellikle B ve C vitamini içeren gıdalar beslenme listesine alınmalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emzirme ihmal edilmemelidir.
  • Bebeklerin bulundukları ortamlar sıkça havalandırılmalıdır. Evin temizliğinde çamaşır suyu kullanılmalıdır. Bu sayede mikroplar açısından önlem alınmış olur. Anne ve babaların kendi el temizliklerine dikkat etmesi gerekir.
  • Bebekler düzenli olarak aşılanmalıdır. Özellikle salgın grip gibi hastalıklarda grip aşısı gibi koruyucu aşılar yaptırılmalıdır.
  • Hijyene önem vermelisiniz. Bebekleri öperek sevmekten uzak durmalısınız.
Bebeklerde bronşit nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde doktorun uygun göreceği antibiyotik tedavisi bronşiti geçirmek için uygundur. Doktor önermedikçe öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Çünkü bebeklerin balgamı çıkarması gerekir. Tedavi sırasında bebeklerin üşümemesine dikkat edilmeli, bulundukları odanın nemlendirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca odada sigara içilmemesi ve temiz tutulması gerekir. Hastalığa gereken önem verilmezse daha ağır enfeksiyonlara dönüşeceği unutulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik Bronşit Belirtileri

İlginizi Çekebilir

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik Bronşit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?

Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi