Bronşit Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit

Bronşit, nefes aldığımız havanın akciğerlere ulaşmasını sağlayan bronş adı verilen iki ana hava yolunun çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Solunum sırasında hava, burundan geçerek soluk borusuna, oradan da akciğerlere ulaşır. Soluk borusu iki kola ayrılır ve bu kollardan birinin dış etkenler veya çeşitli nedenlerle iltihaplanması bronşite yol açar. Bronşit, genellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır. Bu gruba bebekler ve küçük çocuklar da dahildir. Özellikle 1 aydan büyük, 2 yaşından küçük çocuklarda bronşit sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Çocukların bronşite karşı korunması ihmal edilmemelidir.

Bronşit Türleri

Genellikle bronşit, akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere iki türe ayrılır. Bu hastalığın çeşitli nedenleri ve belirtileri olabilir.

  • Akut Bronşit: Akut bronşit, genellikle soğuk algınlığı nedeniyle görülen ve bulaşıcı bir hastalık özelliği taşıyan bir türdür. İlk belirtileri, bronşlarda meydana gelen şişme ve balgam ile kendini gösterir. Akut bronşitin nedeni, üst solunum yollarına yerleşen ve bu rahatsızlığa yol açan bakteriler ve virüslerdir. Çocuklarda görülme olasılığı daha yüksek olan bu rahatsızlık, kızamık ve boğmaca gibi hastalıklarla birlikte de görülebilir. Akut bronşitin belirtileri arasında öksürük, balgam, göğüs bölgesinde şiddetli ağrı, hafif ateş, titreme ve boğaz ağrısı bulunur. Akut bronşit, vücut direncinin düşmesi sonucu virüslerin iltihaplanmaya neden olması ile ortaya çıkar. Grip ve nezle gibi rahatsızlıklar sonrasında da akut bronşit görülebilir. Soğuk havalar ve sigara kullanımı da bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan faktörlerdendir.
  • Kronik Bronşit: Kronik bronşit, özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde yaşayan ve sigara kullanan kişilerde sık görülen bir türdür. Bilimsel araştırmalar, 40-60 yaş arası erkeklerin bu rahatsızlığı daha sık yaşadığını göstermektedir. İki yıl veya ardı ardına süren üç ay boyunca balgam çıkarılması ve öksürük bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Sigara kullanımı, hava kirliliği, kötü hava koşulları, tozlu ve nemli ortamlar ile solunum yollarında oluşan rahatsızlıklar kronik bronşite neden olan faktörlerdir. Belirtiler arasında öksürük, balgam çıkarma ve gece artan öksürük bulunur. Kronik bronşitte ateş pek görülmez.

Bronşit Tanısı Nasıl Konulur?

Bronşit belirtileri görüldüğünde, hastanın en kısa zamanda bir hekime başvurması önemlidir. Özellikle balgam ve öksürük şikayetleri sonucu yapılan tetkikler bronşit tanısının konulmasını sağlar. Doktor tarafından istenirse akciğer filmi çekilebilir veya kan alınarak tanı konulabilir. Gerek görüldüğünde boğazdan alınan kültür örneği ile de tetkik yapılarak bronşit tanısı konulabilir.

Akut Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut bronşit tedavisi genellikle doktor tarafından önerilen ilaçlar ve hastalığın belirtilerine göre yürütülmektedir. Öksürük kesici ilaçlar ve şuruplar, ağrı kesiciler ve balgam söktürücü ilaçlar ile hastalık tedavi edilebilir. Hasta sigara kullanıyorsa veya dumanlı ortamda sık bulunuyorsa sigarayı bırakması ve dumanlı ortamdan uzak kalması önerilir. Doktor tarafından gerekli görülen durumlarda antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik bronşit tedavisinde ilk olarak sigarayı bırakmak ve dumanlı ortamdan uzak kalmak gerekmektedir. Kronik bronşit hastalarının kirli hava ortamlarından uzak kalması istenir. Solunum yollarında oluşan virüs ve bakteriler için doktor tarafından önerilen antibiyotikler kullanılabilir. Gerekli görülürse hastanın boğazından alınan kültür örnekleri ile önerilen ilaçlar kullanılır. Ayrıca gerek görülürse hastaya oksijen tedavisi de uygulanabilir.

Bronşit Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bronşit, fazla ilerlemediği sürece kendiliğinden de iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Bronşit ilerlemeden önlemler almak oldukça önemlidir. Bu nedenle bronşite karşı iyi gelecek birkaç bitkisel tedavi önerisi yapmak istiyoruz. Bronşit hastalarında sıkça görülen balgam için okaliptüs oldukça iyi bir balgam söktürücüdür. Solunumla içe çekilen okaliptüs buharı bronşite ve öksürüğe iyi gelmektedir. Okaliptüs yapraklarından çay yaparak da faydasını görebilirsiniz. Bolca sarımsak yemek de bu hastalığa karşı uygulanabilecek en iyi tedavi yollarından biridir. Isırgan otu yapraklarından çay yapmak da bu hastalığa karşı etkili bir yöntemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit Bitkisel Tedavi

Astım Bronşit Tedavisi

Astım Bronşit Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Belirtileri

Bebeklerde Bronşit Belirtileri

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Başlangıcı

Bronşit Başlangıcı

Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi

Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi