Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi, Çoğu bebek yavaş yavaş iyileşir ve bu aylar alır. Bununla birlikte, yine de ciğerleri hassastır. Enfeksiyon oluşmaması için ciğerlerinin soğuk almamasına dikkat edilmelidir. Bu bebeklerde, solunumlarını kolaylaştırmak için oksijen desteğine ve bronş genişletici gibi ilaç desteğine gerek duyarlar. Ciğerleri kolayca sıvı birikmesine eğilimli olduğu için, su retansiyonuhu önleyebilmek için diüretikler uygulanır. Bu bebekler bronşit gibi enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altındadırlar. Olduğunca gözetim altında tutulmalıdırlar. Bronşit, üşütme, soğuk algınlığı, grip, kirli, tozlu ve dumanlı havalarda çok bulunması gibi sebeplerden dolayı bronşların iltihaplanmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde bronşit olarak başlangıcı, öksürük, birkaç gün burun akması ve hapşırma ile soğuk algınlığı gibi başlar. Bazen de bebeğin iştahı azalır ve çok yüksek olmasa da ateşi çıkar. 2 gün içerisinde de öksürük ağırlaşır ve hırıltılı bir hal alır. Bebeklerde hastalığın ilerlememesi için bronşit başlangıcının önüne geçilmelidir.

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyah turp; 1 adet siyah turp yıkanır ve soyulur rendelenip sıkılır. Sıkılan suyu başka kaba alınır. Alınan suyun yarısı kadar üzerine süzme bal ilave edilir. Yemeklerden önce 2 kahve kaşığı içirilmesi önerilir.

Sığır kuyruğu; 4 bardak suya 30 gr sığır kuyruğu konur. Kaynatılarak süzülür. Günde 3 defa birer çorba kaşığı içilmesi gerekir.

Çörek otu; Hafif kavrularak toz haline getirilir. Günde 3 kere 1 çay kaşığı çörek otu, yarım çay kaşığı balla eritilerek içirilir.

Bıldırcın Yumurtası; Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeklerin bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu olan bıldırcın yumurtası, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği ispatlanmıştır. Oluşturduğu yararları şöyledir;
Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde.

Bebeklerin gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında.

Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında.

Kansızlık ve anemi tedavisinde.

İdame dozu; Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırılır. Bir kaşık balla karıştırılır ve çalkalanır. Bir bardak süte tamamlanır. Bu karışımı oda sıcaklığında ya da buzdolabından çıkardıktan sonra 10 dakika sonra içilir. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kür yapılır. Öksürük ve alerjik hastalığı hemen iyileşir. Ayda 5-10 adet yumurta içilmesine en az 3 ay devam edilmelidir.

Bronşit Öksürüğüne İyi Gelen Bitkiler

Ihlamur çayı; Akut olmayan öksürüğü kesici yönde etkisi vardır.

Andız otu; Andız otunun kökü ezilip balla karıştırılıp yenirse öksürüğü geçirerek balgam varsa azalma sağlar.

Böğürtlen; Böğürtlen yaprakları tam olgunlaşmadan toplanıp gölge bir yerde demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temizler. Öksürüğe iyi gelir. Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Öksürük kesici etkisi olduğundan bronşite çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da faydalıdır.

Gelincik; Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup karışımı, öksürüğe çok iyi gelmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit Bitkisel Tedavi

Astım Bronşit Belirtileri

Astım Bronşit Belirtileri

Popüler İçerikler

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik Bronşit Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bronşit Nedir? Bronşit Türleri ve Özellikleri

Bronşit Nedir? Bronşit Türleri ve Özellikleri

Bronşların Dolması Belirtileri ve Tedavisi

Bronşların Dolması Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir

Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir