Bebeklerde Bronşit Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Bronşit Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Tedavisi, Bronşit, akciğer hava yolu enfeksiyonudur. Genelde 3-6 aylık bebeklerde görülür. Her 9 bebekten biri, doğumdan sonra ilk yılında, kış aylarında oluşan hastalıktır. 2 aylıktan küçük bebekler de morarma, solunum durması bulguları, solunum sayısının dakikada 60'ın üzerine çıkması, kanda oksijen değerinin düşmesi, karbondioksit değerlerinin yükselmesi durumunda hastaneye yatırılır. Bu durumun oksijenizasyonunu sağlamak amacıyla nemli oksijen tedavisi, balgamı yumuşatıp öksürük ile dışarı atılmasını kolaylaştırmak için nebulazatör ile bronş genişletici ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar ve sıvı kaybı oluşmuşsa sıvı tedavisidir. Normalde antibiyotik tedavisini gerektirmez. Şayet akciğer filminde iltihabı kısımlar var ise ve ateş yüksekliği olmuşsa, kanın iltihap hücreleri artarak antibiyotikler kullanılması gereklidir.

Bebeklerde Bronşit Tedavisi ve İlaçlar

Bebeklerin durumunda bu hastalık oldukça ciddidir. Farklı yöntemler uygulanır. Bunlardan ilki şurup tedavisi ve ikincisi de buhar tedavisidir. En fazla etkili olanıdır. İlaçlar özel olarak üretilmiş buhar makinesinin içerisine koyularak ve maske yoluyla bebeğin solunum yollarından enjekte edilmektedir. Bu hastalık ile bulaşan virüs içerdiğinden tedavi süreci de içerisinde tüm ailenin kontrolden geçerek bu bebek açısından oldukça faydalıdır. Aksi halde hastalık tekrardan yenileyebilir.

Solunum sıkıntılarından, rahat nefes alamayan bebeklerde, hava yollarının açılması için bronkodilatör ilaçlar uygulanabilir. Hastalıkta bu süreç birkaç gün sürüp, kendi kendine geçebilmektedir. Yalnız kuru ve inatçı bir öksürük 1 ile 3 hafta aralığında sürer. Hastalığın üstüne zatürre eklenmezse, antibiyotik tedavisi uygulamasına gerek kalmaz. Hastalar bol sıvı alınması önerilir. Balgam söktürücü öksürük ilaçlarının oldukça faydası vardır. Bu ilaçların etkisi ile çocuktan çocuğa değişim gösterir. Ciddi vakalarda ilave oksijen, sıvı replasmanı ve az da olsa mekanik ciğer desteğinin alınması için bebeğiniz hastaneye yatırabilir.

Bebeklerde Bronşit Virüsten Korumak İçin Nasıl Önlemler Alınabilir?
  • Hastayla yakın teması sınırlandırmak
  • Hasta kişiler maske kullanmalı
  • Bebeğe dokunmadan önce ellerinizi yıkamak
  • Hijyene dikkat etmek
  • Bebekleri kalabalık ortamlardan (Alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları, kreş) uzak tutmak
  • Özellikle bebekleri öpmekten kaçınmak
  • Kardeşleriyle veya büyükleriyle aynı odada yatırmamak
  • Oyuncakları sık sık dezenfekte etmek
  • Koruyucu ilaçlar konusunda doktordan bilgi almak
  • Bebekleri sigara içilen ortamlardan uzak tutmak
Bebeklerde Bronşit Tedavisi ve Bronşite İyi Gelen Bitkiler

Bir tutam hatmi çiçeği, kaynayan sütün içine atılır. Beş on dakika kısık ateşte kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılarak ılık olarak içilir.

Meyan kökü, 50 gr, hatmi kökü 30 gr, çuha çiçeği kökü 10 gr dövülmüş Anason 10 gr karıştırılır. Karışım bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı atılır. Kapalı halde 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

İçinde anason bulunması nedeniyle bebeklerde çok sık kullanılmamalıdır. Çünkü anason bebeklerde sık kullanımı önerilmeyen bir bitkidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit Başlangıcı

Bronşit Başlangıcı

Bebeklerde Bronşit Tedavisi

Bebeklerde Bronşit Tedavisi

Astım Bronşit Tedavisi

Astım Bronşit Tedavisi