Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi
24 Haziran 2024

Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi

Astım Bronşit ve Bitkisel Tedavisi

Astım, daha çok geceleri nükseden ve nefes alıp vermede güçlük çekme şeklinde krizlerle belirgin olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım krizleri, bronşlardaki spazm, ödem ve aşırı salgıdan kaynaklanır. Bronşların virüsler ve bakteriler nedeniyle iltihaplanması sonucu oluşan bronşit ise şiddetli ve aksi bir öksürüğe neden olur. Astım, nefes borusunu, diğer bir deyişle, hava yollarını akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri etkileyen bir durumdur. Astımlı bir birey, astımı tetikleyen bir etkenle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kaslar gerilerek hava yollarını daraltır. Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Genelde sümük veya balgam olarak kendini gösterir. Tüm bu belirtiler hava yollarının daha da daralmasına ve tahriş olmasına sebebiyet verir, bu da astım belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılması için uygulanan tedavide genellikle fazla miktarda ilaç tüketilmektedir. İlaçların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri ile de hastalığın belirtilerini hafifletmek ve günlük yaşamda olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür.

Bronşit İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığı: Öksürük, ses kısıklığı, astım ve bronşit için en etkili kürlerden birisi de keten tohumudur.

Nasıl Yapılır?

  • 1 çorba kaşığı çekilmiş ve kavrulmuş keten tohumu ve 1 çorba kaşığı bal macun haline getirilerek yemeklerden bir saat önce yenilir.
  • Diğer bir kür ise keten tohumunu suyla kaynatıp lapa haline getirip normal sıcaklığa gelince göğsünüze sürülür. Bu yöntem, göğsünüzü yumuşatarak hem öksürüğünüzü hafifletir hem de dinmeyen ağrılarınıza iyi gelir.

Bıldırcın Yumurtası: Mikrop öldürücü antiseptik özelliği ile üst solunum yollarını bakterilerden ve mikroplardan temizler. Alerjenlere karşı ve balgam söktürücü olması nedeniyle bıldırcın kürleri önerilmektedir.

Nasıl Yapılır?

  • 1 adet bıldırcın yumurtası, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılıp 1 bardak ılık süte ilave edilir. Sabahları aç karnına içilecek olan bu kür 15 gün süreyle uygulanır. Öksürük tahrişlerini ortadan kaldıran bu kür 3 ay kadar devam edilmelidir.

Melisa Otu: Bu kür nefes darlığı çeken hastaların iyileşmesinde ve sakinleştirici özelliği ile bilinir.

Nasıl Yapılır?

  • Melisa otunu bal ile birebir ölçüde macun kıvamına getirerek yenilir.

Okaliptus: Yutarak öksürüğünüzü hafifletir. Antiseptik özelliği ile mikroplardan temizler ve iyi bir balgam söktürücüdür. Bu bitkinin buharıyla bronşit ve öksürüğe tedavi uygulanır.

Hanımeli ve Hor Çiçeği: Bu bitkilerle yapılan kürler bronşit tedavisinde etkili kürler arasındadır.

Ayrık Otu: Bu bitkinin de bronşit gibi iltihaplı solunum yolu hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

Astım Bronşit ve Nefes Darlığı Hastalıklarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Adaçayı: Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı adaçayı katılıp, kaynatılmadan önce on dakika demlenir. Günde iki-üç bardak içilebilir.

Nane Çayı: Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak içmek astıma iyi gelir.

Limon-Bal: Bir limonun suyu ile bir tatlı kaşığı balın karıştırılarak içilmesi astıma iyi gelir.

Kekik-Papatya: Kekik yaprakları ve papatya çiçeklerinden elde edilen karışımın buharıyla ciğerlere çekilirse ufak krizlerin önlenmesinde yardımcı olur.

Kahve-Çay-Kakao: İçeriği kafeinli olan uyarıcılar, bronşları açıcı etkisi vardır. Günde 2-3 fincandan fazla alınmaması gerekir.

Isırgan Otu: Bir bardak kaynamış suya bir tutam ısırgan otu katılıp demlenmesi yapılır. Isırgan otu etkili bir bronş açıcıdır.

Astım ve Nefes Darlığına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

2 litre suyun içine 10 karanfil, 10 karabiber, 6 zencefil, 5 tarçın, 1 tutam ısırgan otu ve 1 tutam ayva yaprağı konur.

Nasıl Yapılır?

  • Bu karışım 10-15 dakika kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra yarım saat demlenmesi için beklenip ardından süzülür. Bu astım çayı her gün, biraz ısıtılarak ve 1 kaşık bal ile tatlandırılıp günde 3 bardak içilir.

Ayva Yaprağı: 1 bardak kaynayan su içine 5 gr ayva yaprağı ilave edilip 10 dakika kaynatılır. Hazırlanan bu ayva çayından günde 3-4 defa içilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Bronş Belirtileri ve Tedavisi

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Bronşit Belirtileri

Alerjik Bronşit Belirtileri

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Astım Bronşit Tedavisi

Astım Bronşit Tedavisi

Alerjik Bronşit Tedavisi

Alerjik Bronşit Tedavisi